Tycker du att det är viktigt med god hundhållning? Tycker du att det är kul och intressant att lära dig mer om hundar? Vill du träna med din hund på ett positivt sätt och tycker du att det är roligare och mer utvecklande att träna ihop med flera? Då är det dags att bli medlem hos oss!
Vi använder oss av Svenska Brukshundklubbens digitala medlemsregistrering för medlemmar. Du som vill bli ordinarie medlem i en ny klubb eller utöka ditt medlemskap till flera klubbar tecknar ditt medlemskap i knappen nedan.
Som medlem får du
– Träffa andra med samma intresse
– Tillgång till vår anläggning, träningsmarker och utrustning
– Delta i våra kurser, tävlingar, prov och utställningar
– Utbilda dig till tävlingsledare, domare eller instruktör
– Svenska Brukshundklubbens medlemstidning “Brukshunden”
Det finns flertalet olika medlemskap, läs mer om de olika medlemsform som passar dig eller bli medlem direkt via knappen nedan!
Ansök om huvudmedlemskap (Ordinarie medlem)
Detta passa dig som är 26 år eller äldre och vill teckna medlemskap hos oss.
Bli medlem och läs mer
Medlemsavgift: Svenska BKs förbundsavgift (400 kr) +
lokalklubbsavgift (185 kr) = 585 kr
Betalning sker endast till sbk centralt – ingen betalning görs direkt till Sundsvalls Brukshundklubb
Ansök om medlemskap i ytterligare en lokal – eller rasklubb inom Svenska Brukshundklubben
Detta medlemskap passar dig om redan är medlem i någon av Svenska Brukshundklubbens lokal- eller rasklubbar.
Bli medlem och läs mer
Raserna som inkluderas i Svenska Brukshundklubben är:
Australian Shephed
Australian Cattledog
Kelpie
Beauceron
Belgiska Vallhundar
Berger Picard
Boxer
Bouvier de ardennes
Bouvier des Flandres
Briard
Chodský pes
Collie kort & långhårig
Dobermann
Hollandse Herdehond
Hovawart
Riesenschnauzer
Rottweiler
Tysk Schäfer
Vit herdehund
Rysk Svart Terrier
Medlemsavgift: Lokalklubbsavgift = 185 kr
Betalning sker endast till sbk centralt – ingen betalning görs direkt till Sundsvalls Brukshundklubb
Ansök om medlemskap i Sveriges hundungdom
Är du mellan 6-25 år? Då kan du teckna medlemskap i Sveriges Hundungdom.
Bli medlem och läs mer
Är du mellan 6-25 år? Då kan du teckna medlemskap i Sveriges Hundungdom, anmäl dig direkt via knappen nedan.
Kostnad för medlemskapet är 300 kronor, du blir då medlem i både Brukshundklubben och Sveriges Hundungdom (Svenska kennelklubben) och får ta del av båda klubbarnas förmåner och aktiviteter.
Ingen avgift betalas till Sundsvalls Brukshundklubb.
Ansök om familjemedlemskap
Familjemedlem passar dig som bor tillsammans med en person som är medlem i Sundsvalls Brukshundklubb.
Bli medlem och läs mer
Till familjemedlemmar räknas de som är folkbokförda på samma adress. Anmälan görs i formuläret nedan.
- Börja med att betala in familjemedlemsavgiften (185 kr) till Bg 264-3500 eller Swish 123 100 78 55.
- På inbetalningsavin behöver vi ditt namn och personnummer. Viktigt att allt detta kommer med.
- Fyll sedan i formuläret nedan och ange inbetalningsdatum i fältet “betalningsdatum”.
- Fyll i medlemsnumret på huvudmedlemmen i fältet ” Medlemsnr på helbetalande familjemedlem”.
Medlemsavgift: Lokalklubbsavgift = 185 kr
Betalning sker endast till Sundsvalls Brukshundklubb
Medlemsavgifter
Läs merMedlemsavgift: Svenska BKs förbundsavgift (400 kr) +
lokalklubbsavgift (185 kr) = 585 kr
Medlemsansökan
Medlem i Svenska BK:s Lokal – eller rasklubb
Medlemsavgift: Lokalklubbsavgift = 185 kr
Medlemsansökan
Sveriges Hundungdom SHU (6-25 år)
Medlemsavgift: Sveriges hundungdoms avgift = 300 kr
Medlemsansökan till sveriges hundungdom
Ingen extra kostnad till Sundsvalls Brukshundkubb
Familjemedlem
Lokalklubbsavgift (185 kr) = 185 kr
Ansök i formuläret ovan under rubriken “Ansökan om familjemedlemskap“
Hur betalar jag?
Läs mer
Betalning gällande huvudmedlem och om du redan är medlem i en ras- eller lokalklubb inom Svenska Brukshundklubben sker betalningen direkt till sbk central. Medlemskap inom hundungdom sker betalningen till Sveriges hundungdom. Ni betalar ingenting extra till Sundsvalls Brukshundklubb.
Betalning för familjemedlemskap sker till Sundsvalls Brukshundklubb direkt. Du betalar in genom Bg 264-3500 eller Swish 123 100 78 55.
Märk betalningen med: namn och personnummer.
Medlemsavgiften betalas en gång per år.
Frågor skickas till:medlem@sundsvallsbhk.se